Akupunktura

  Akupunktura jest jedną z najstarszych form medycyny znanych ludzkości. Powstała w Chinach i jest używana do przywracania i utrzymywania dobrego zdrowia od tysięcy lat na całym świecie, ze względu na swoją niesamowicie wysoką skuteczność i brak skutków ubocznych. W 2003 Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała akupunkturę jako oficjalną metodę leczenia.

 Od wielu lat jest szeroko stosowana na całym świecie ze względu na swą wysoką skuteczność w leczeniu wielu schorzeń i brak skutków ubocznych jako że odwołuje się jedynie do naturalnych form leczenia.

 Tradycyjna akupunktura działa poprzez utrzymanie równowagi organizmu, koncentrując się na wszystkich aspektach dobrego samopoczucia: fizycznych, umysłowych, emocjonalnych i duchowych. Zasady, na których się opieraja, odnoszą się do porządku Natury (sposobu działania wszechświata). Obserwacja i znajomość tych zasad może być postrzegana jako podstawa całej chińskiej kultury, w tym wszystkich tradycyjnych chińskich myśli medycznych.

Jak to wygląda?

 Ultracienkie igły umieszcza się blisko powierzchni skóry wzdłuż meridian w wybranych punktach akupunktury (patrz Yin-Yang i Pięć Elementów). Punkty nie zawsze znajdują się blisko części ciała, w której osoba doświadcza problemu. Na przykład, chociaż ktoś może cierpieć na bóle głowy, igły mogą być wkładane do stopy lub dłoni.

 W zależności od ciężkości zaburzenia i stanu pacjenta, każdy w różnym stopniu zauważy korzyści z zabiegu. Niektórzy odczuwają zmiany już od pierwszego leczenia, ale zazwyczaj można się spodziewać odczuwalnych korzyści w ciągu czterech do pięciu zabiegów. Te pierwsze korzyści niekoniecznie oznaczają poprawę samych objawów. Często pacjent czuje, że może się łatwiej zrelaksować, ma większą witalność, czuje się bardziej spokojny lub czuje się bardziej podniesiony i ogólnie lepiej. Wszystko to są pozytywne sygnały, że energia Qi jest przywracana do równowagi, a po tym nastąpi naturalna poprawa objawów. W akupunkturze dodatkową formą leczenia jest zastosowanie moksoterapii, gdzie punkty mogą wymagać podgrzania. (patrz: Moksoteriapia)

 Zabieg akupunktury ma na celu skorygowanie nierównowagi w energii osoby i przywrócenie jej do naturalnego stanu i przepływu oraz przywrócenie jej rytmu w naturalnych cyklach dnia i nocy, pór roku, pory dnia. Gdy nierównowaga energii jest korygowana, ciało, umysł i duch człowieka zaczynają się leczyć.