Masaż Shiatsu

 Na wschodzie uważa się, że ciało i umysł muszą być w równowadze z otoczeniem. Shiatsu opiera się na holistycznym systemie tradycyjnej medycyny chińskiej. Jest to metoda podobna do akupunktury tylko w tym sensie, że jej historia leży w starożytnych Chinach, jednak Shiatsu oznacza „nacisk palca” lub akupresurę.

 Zasady Shiatsu opracowano około 530 rpne. Niedługo później metoda ta stała się dobrze znana również w Japonii, Azji i Korei, gdzie był powszechnie używany przez wieki. Masaż Shiatsu został oficjalnie uznany w 1964 r. przez rząd Japonii za terapię leczniczą. 

 W naszym gabinecie Masaż Shiatsu wykonuje Certyfikowany Shiatsu Bodyworker – Arkadiusz Sieranc.

Jak wygląda masażu Shiatsu

 Masaż odbywa się na futonie – specjalnej macie, która leży na podłodze. Osoba, która jest masowana jest ubrana w wygodny strój i skarpetki na zmianę. Około godziny przed masażem nie należy jeść obfitych posiłków.

 Masaż został zaprojektowany tak, aby pomóc regulować przepływ energii w ciele przez terapeutów Shiatsu, którzy wykorzystują nacisk palców i dłoni na maridianach, aby poprawić przepływ Qi.

 Qi jest energią życiową w ciele, która leży u podstaw całego funkcjonowania. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, choroby wynikają z braku równowagi w naturalnym przepływie energii przez ciało. Qi płynie w określonych ścieżkach zwanych meridianami. Qi jest jedną z podstawowych koncepcji medycyny chińskiej i japońskiej. Zadaniem terapeuty Shiatsu jest osiągnięcie równowagi Qi poprzez punkty życiowe wzdłuż meridian za pomocą masażu, ugniatania, ciągnięcia i tak dalej.

 Dopóki istnieje duża ilość Qi przepływającego swobodnie przez meridiany jesteśmy zdrowi. Jednak gdy brakuje Qi, nie ma równowagi lub występuje blokada, pojawiają się objawy takie jak przeziębienie, ból głowy, niestrawność. W zasadzie każde uczucie negatywne jest wynikiem braku Qi.

Korzyści z otrzymania masażu Shiatsu

  • Shiatsu może pomóc w złagodzeniu zaparcia po nałożeniu na okolice brzucha. Rozciąganie i sciąganie wykonywane podczas masażu może rozluźnić mięśnie i rozluźnić jelita i okrężnicę.
  • Shiatsu może pracować z napięciem i skurczami mięśni, eliminując w ten sposób bóle mięśni poprzez pocieranie i pociąganie skóry i mięśni, a także naciskając punkty akupresury, które uwalniają napięcie.
  • Migreny są spowodowane szybkim poszerzeniem i zwężeniem naczyń krwionośnych w mózgu lub głowie, powodując podrażnienie i ból. Shiatsu pomaga zwalczyć migrenę, rozluźniając ciało i zwiększając przepływ krwi i krążenie w całym ciele.
  • Shiatsu to także nieinwazyjna terapia, która pomaga zmniejszyć stres, napięcie, lęk i depresję, pozostawiając Cię zrelaksowanym i spokojnym.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłym zapaleniem tkanki ciała i atakuje wyściółki stawów. Nacisk z masażu może być stosowany na ręce, stopy lub dowolny obszar dotknięty zapaleniem stawów, pomaga również odżywić mięśnie, poprzez poprawę krążenia, oraz pomaga zmniejszyć ból mięśni.
  • Pomaga stymulować krążenie w naczyniach włosowatych tkanek miękkich skóry. Masaż służy również do pobudzania wydzielania gruczołów łojowych i utrzymuje skórę w stanie wilgotnym i gładkim. Pomaga to uzyskać sprężystość skóry i zapobiega marszczeniu. Poprawa krążenia krwi pomaga również poprawić wygląd i blask skóry.
  • Masaż Shiatsu jest stosowane od tysięcy lat, aby pomóc kobietom w cyklach miesięcznych i łagodzić bóle menstruacyjne.
  • Shiatsu nie tylko pomaga poprawić krążenie i odżywianie komórkowe w całym ciele, ale także przynosi korzyści układowi trawiennemu, umożliwiając łatwiejsze trawienie żywności i pomaga w eliminacji zanieczyszczeń. Zwiększa wytrzymałość poprzez przechowywanie rezerw energii i pomaga w metabolizmie i usuwaniu tłuszczu.
  • Pomaga tym, którzy cierpią z powodu zmęczenia i osłabienia, przywracając i utrzymując energię ciała.

 Chociaż regularne poddawanie się zabiegom masażu Shiatsu jest doskonałym sposobem na utrzymanie dobrego samopoczucia i poprawę witalności, harmonogram będzie różny dla każdej osoby. Każda osoba jest inna, ich styl życia, poziom stresu, więc jedna osoba może odnieść korzyść tylko po jednej wizycie w miesiącu, inna może wymagać więcej sesji w bardziej regularny sposób. W zależności od celu sesji efekty mogą być stymulujące, pobudzające i uspokajające lub zapobiegawcze i zaradcze. Niezależnie od dolegliwości, korzyści są zdumiewające, z niewielkimi lub żadnymi skutkami ubocznymi, podczas korzystania z kojącego masażu.