Aktualności

FORSYCJA

Forsycja-Lian Qiao – owoc forsycji zwisającej-to krzew ozdobny, ale nie tylko. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia.

Jest odporna na przymrozki.

Ma dużo właściwości zdrowotnych, wiec warto się z nią zaprzyjaźnić 🙂

Ma właściwości odmładzające. Zawiera kwasy fenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające i obniżające działanie wolnych rodników,przez co procesy starzenia organizmu są spowolnione.

Kwiaty forsycji maja wpływ na włókna kolagenowe i włókna elastynowe. Dzięki temu skóra zachowuje gładkość i jędrność, oraz ma wpływ na włosy i paznokcie.

Działa też bardzo dobrze na stawy, ścięgna i naczynia krwionośne. Jest bogata w rutynę, znana jako witamina C. Zawiera 1% tego związku, dzięki temu chroni nas przed przeziębieniem. Źródłem są kwiaty. Działanie antywirusowe zapewniają także saponiny trójterpenowe, które możemy wykorzystać przy stanach zapalnych, zakażeniach bakteryjnych czy grzybiczych. Saponiny zwiększają też ilość soku żołądkowego oraz żółci.

Forsycja ma też działanie przeciwalergiczne i przeciw zapalne,zawiera kwercentyny, które hamują produkcję histaminy. Zawiera również inne związki jak lignany i flawonoidy, które zwiększają odczyny i reakcje alergiczne,leczą tez stany zapalne.

Ma również właściwości obniżające poziom cukru we krwi.

Można zrobić napary i nalewki z forsycji. Robiąc nalewkę można smarować miejsca z pajączkami, z rozszerzonymi naczynkami, siniakami czy żylakami.

Rutyna zawarta w kwiatach uszczelnia naczynia krwionośne, jest polecana osobom, które maja problem z żylakami czy rozszerzonymi naczynkami.

Można spożywać na surowo np. do sałatek lub deserów, ma dużo witaminy C.

Jest pyszna w naparach.

Garść kwiatów zaparzać w filiżance pod przykryciem przez 20min. Wówczas taka herbatka będzie działać rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie oraz obniżać poziom cukru we krwi.

Można stosować do przemywania oczu.

U mnie króluje od kilku lat, aby cieszyć się nią jak najdłużej to suszę kwiaty i dodaję do mieszanek ziołowych.

Więcej na temat forsycji zachęcam do przeczytania na stronach dr. Różańskiego.

Z perspektywy TCM (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej) dr. Błaszczyk opisuje forsycję-Lian Qiao, ma smak gorzki i ostry. Jest termicznie zimna.

Przynależy do obiegu czynnościowego serca, pęcherzyka żółciowego, wątroby, jelita cienkiego

oraz pęcherza moczowego. Ma działanie na górny ogrzewacz, gardło, szyję i pęcherz moczowy.

Wskazania do korzystania z forsycji: infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła, zapalenia migdałków i choroby skóry.

Ma właściwości przeciwwymiotne, obniża podwyższone cienienie tętnicze krwi.

Tak więc zachęcam do zbiorów i zaprzyjaźniania się z tym pięknym i bogatym krzewem zanim kwitnie 🙂

Agata Sieranc

Terapeuta TCM,Naturopata